Leki i opisy

Rodziny leków

Benzodiazepiny

Powodują zmniejszenie pobudliwości neuronów i zahamowania przewodzenia impulsów, co objawia się działaniem:

-przeciwlękowym
-uspokajającym
-nasennym
-przeciwdrgawkowym
-zwiotczającym
-amnestycznym

Neuroleptyki inaczej  Leki przeciwpsychotyczne

Hamują aktywność neuronów wpływając na ich procesy oddechowe, głównie komórek powiązanych z dopaminą i serotoniną, w mniejszym stopniu z adrenaliną, a także z histaminą i w niektórych przypadkach acetylocholiną. Stosowane są w leczeniu zaburzeń psychicznych, głównie schizofrenii i innych psychoz, w przebiegu których występują objawy wytwórcze: 
-urojenia
-omamy
-zaburzenia aktywności
-uczuciowości
-świadomości
Także w depresji i bezsenności.

Normotymiki

Stabilizatory nastroju, grupa leków psychotropowych należąca do leków przeciwdrgawkowych działająca stabilizująco na nastrój i napęd psychoruchowy. Leki te stosuje się głównie w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. 

Snri

Substancje chemiczne hamujące wchłanianie przez neurony dwóch neuroprzekaźników, serotoniny i noradrenaliny. W efekcie czego zwiększa się ich stężenie, co skutkuje wzrostem neuroprzekaźnictwa z jednej komórki nerwowej do drugiej. Stosowane w:

– depresja
– lęk uogólniony
– fobia społeczna
– napady lęku panicznego
– zespołu stresu pourazowego

Ssri

Substancje chemiczne hamujące wchłanianie serotoniny przez neurony. W efekcie czego zwiększa się jej stężenie, co skutkuje wzrostem neuroprzekaźnictwa z jednej komórki nerwowej do drugiej. Stosowane w:

– depresja
– fobia społeczna
– zespoł Aspergera
– lęk uogólniony
– nerwica natręctw
– PTSD

 

Tlpd

Hamują wchłanianie głównie noradrenaliny i serotoniny. Niektóre z nich hamują też wchłanianie dopaminy. W efekcie czego zwiększa się stężenie tych neuroprzekaźników w szczelinie synaptycznej i tym samym pobudzaja układy: noradrenergiczny i serotoninergiczny. Poza tym w różnym stopniu oddziałują z receptorami muskarynowymi, serotoninergicznymi oraz histaminowymi. Stosowane w:

– depresja endogenna
– depresja psychogenna
– depresja innego pochodzenia
– dystymia
– natręctwa
– lęki
– nerwice
– bezsenność
– bulimia
– uzależnienia

 

1Shares
Back To Top
1Shares