Nieskategoryzowany Niusy Psychiatrii

Przyszłość psychobiotyków

Istnieją dowody na to, że mikroorganizmy w jelitach mają wpływ na zdrowie psychiczne – ale projektowanie zdrowego mikrobiomu nie będzie łatwe. 

Dziś wiadomo, że biliony drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym – zwanych łącznie mikrobiomem – wpływają na zdrowie na wiele sposobów. Wewnątrz jelita ci mikroskopijni mistrzowie programują rozwijający się system odpornościowy, pomagają nam wytwarzać składniki odżywcze, bronić się przed infekcjami i wytwarzać neurochemikalia ważne dla funkcjonowania mózgu.

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy opracowali przekonujące dowody, które sugerują, że jelito i jego rezydujące mikroorganizmy wpływają również na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. „Odwołujemy się do tego jako osi mikrobiomu-jelita-mózgu, a oś jest dwukierunkowa” – mówi dr Christopher Lowry, profesor fizjologii integracji na University of Colorado Boulder, który bada mechanizmy neuronalne leżące u podstaw fizjologii związanej ze stresem. i zachowania emocjonalne. 

„Mikrobiom i jelita komunikują się z mózgiem, a mózg komunikuje się z jelitami i mikrobiomem”.

Naukowcy dowiadują się coraz więcej na temat połączenia między jelitem a mózgiem i zbliżają się do możliwości leczenia zaburzeń psychiatrycznych i zaburzeń zachowania za pomocą zmian w diecie lub suplementów „psychobiotycznych” wypełnionych drobnoustrojami korzystnymi dla mózgu. „Myślę, że mamy wszelkie powody do optymizmu, że nadchodzą te psychobiotyki” – mówi Lowry.

News z Grudnia 2018

Źródło: American Psychological Association 

4Shares
Back To Top
4Shares
%d bloggers like this: